Detailed Program

Return to the stub program.

A regular talk: 20 minutes (presentation) + 05 minutes (questions).
A invited talk: 60 minutes (presentation) + 10 minutes (questions).

Tuesday, 13th
09:15 - 10:25
Invited talk
Mathematical theory makes Formal Concept Analysis versatile.
      Bernhard Ganter.
Session Modelling
10:25 - 10:50 The Representation of Structured Objects in DLs using Description Graphs.
      Boris Motik, Bernardo Cuenca Grau and Ulrike Sattler.
10:50 - 11:15 Essential and Mandatory Part-Whole Relations in Conceptual Data Models.
      Alessandro Artale and C. Maria Keet.
11:15 - 11:45 Break
Session Tableau Calculi I
11:45 - 12:10 Optimizing the Nominal Introduction Rule in (Hyper)Tableau Calculi.
      Rob Shearer, Boris Motik and Ian Horrocks.
12:10 - 12:35 A Hybrid Tableau Algorithm for ALCQ.
      Jocelyne Faddoul, Nasim Farsinia, Volker Haarslev and Ralf Möller.
12:35 - 13:00 The revival of structural subsumption in tableau-based reasoners.
      Ralf Moeller, Volker Haarslev and Sebastian Wandelt.
13:00 - 14:30 Lunch
Session Modularity
14:30 - 14:55 Checking DL-Lite modularity with QBF solvers.
      R. Kontchakov, V. Ryzhikov, F. Wolter and M. Zakharyaschev.
14:55 - 15:20 Safe and Economic Re-Use of Ontologies: A Logic-Based Methodology and Tool Support.
      E. Jimenez-Ruiz, B. Cuenca Grau, U. Sattler, T. Schneider and R. Berlanga.
15:20 - 15:45 Logical Difference and Module Extraction with CEX and MEX.
      Boris Konev, Carsten Lutz, Dirk Walther and Frank Wolter.
Session Poster announcements
15:45 - 16:00 Towards Parallel Classifcation of TBoxes.
      Mina Aslani and Volker Haarslev.

A UML-Based Method for Deciding Finite Satisfiability in Description Logics.
      Mira Balaban and Azzam Maraee.

Actions over a constructive semantics for ALC.
      Loris Bozzato, Mauro Ferrari and Paola Villa.

Consistency checking for extended description logics.
      Olivier Couchariere, Marie-Jeanne Lesot and bernadette Bouchon-meunier.

Description Logics-Based Modelling for Precise Information Retrieval.
      Saïd Radhouani and Gilles Falquet.

Partitioning OWL Knowledge Bases - Revisited and Revised.
      Sebastian Wandelt.
16:00 - 16:45 Break + Posters
Session Temporal DLs
16:45 - 17:10 LTL over Description Logic Axioms.
      Franz Baader, Carsten Lutz and Silvio Ghilardi.
17:10 - 17:35 Decidable Reasoning over Timestamped Conceptual Models.
      Alessandro Artale and David Toman.
17:35 - 18:00 Identifying Objects Over Time with Description Logics.
      David Toman and Grant Weddell.
18:30 Reception

Wednesday, 14th
09:15 - 10:25
Invited talk
Using DL to support a very large healthcare terminology: successes and challenges.
      Kent Spackman.
Session Conjunctive Queries
10:25 - 10:50 Conjunctive Query Answering in SH using Knots.
      Magdalena Ortiz, Mantas Simkus and Thomas Eiter.
10:50 - 11:15 Two Upper Bounds for Conjunctive Query Answering in SHIQ.
      Carsten Lutz.
11:15 - 11:45 Break
Session EL
11:45 - 12:10 Locality and subsumption testing in EL and some of its extensions.
      Viorica Sofronie-Stokkermans.
12:10 - 12:35 A Proof-Theoretic Subsumption Reasoner for Hybrid EL-TBoxes.
      Franz Baader, Novak Novakovik and Boontawee Suntisrivaraporn.
12:35 - 13:00 The Projection Problem for EL Actions.
      Hongkai Liu, Carsten Lutz and Maja Milicic.
13:00 - 14:30 Lunch
Session DL-Lite
14:30 - 14:55 Towards Higher-Order DL-Lite.
      Giuseppe De Giacomo, Maurizio Lenzerini and Riccardo Rosati.
14:55 - 15:20 DL-SR: a Lite DL with Expressive Rules: Preliminary Results.
      Jean-Franšois Baget, Michel LeclŔre, Marie-Laure Mugnier and Eric Salvat.
15:20 - 15:45 Explanation in DL-Lite.
      Alexander Borgida, Diego Calvanese and Mariano Rodriguez.
Session Poster announcements
15:45 - 16:00 Rewriting Rules into SROIQ Axioms.
      Francis Gasse, Ulrike Sattler and Volker Haarslev.

Unifying industry-grade class-based conceptual data modeling languages with CMcom.
      C. Maria Keet.

The SAT-Tableau Calculus.
      Uwe Keller and Stijn Heymans.

Paraconsistent Reasoning for Expressive and Tractable Description Logics.
      Yue Ma, Pascal Hitzler and Zuoquan Lin.

ContraBovemRufum: A System for Probabilistic Lexicographic Entailment.
      Tobias Henrik Näth and Ralf Möller.

Explaining User Errors in Knowledge Base Completion.
      Baris Sertkaya.
16:00 - 16:45 Break + Posters
17:00 - 19:00 Walk through Dresden
20:00 Dinner

Thursday, 15th
09:15 - 10:25
Invited talk
Taming the Infinite Chase: Query Answering under Expressive Relational Constraints.
      Georg Gottlob.
Session Complexity I
10:25 - 10:50 SRIQ and SROIQ are Harder than SHOIQ.
      Yevgeny Kazakov.
10:50 - 11:15 All Elephants are Bigger than All Mice.
      Sebastian Rudolph, Markus Kr÷tzsch and Pascal Hitzler.
11:15 - 11:45 Break
Session Tableau Calculi II
11:45 - 12:10 Next Steps for Description Logics of Minimal Knowledge and Negation as Failure.
      Peihong Ke and Ulrike Sattler.
12:10 - 12:35 Towards Constructive DL for Abstraction and Refinement.
      Michael Mendler and Stephan Scheele.
12:35 - 13:00 Planning of Axiom Absorption.
      Jiewen Wu and Volker Haarslev.
13:00 - 14:30 Lunch
Session Applications
14:30 - 14:55 Ontology refinement through role assertion analysis: example in pharmacogenomics.
      A. Coulet, M. Smail-Tabbone, A. Napoli and M.-D. Devignes.
14:55 - 15:20 Fuzzy Description Logics for Bilateral Matchmaking in e-Marketplaces.
      A. Ragone, U. Straccia, F. Bobillo, T. Di Noia, E. Di Sciascio and F. M. Donini.
15:20 - 15:45 On Ordering and Indexing Metadata for the Semantic Web.
      Jeffrey Pound, Lubomir Stanchev, David Toman and Grant Weddell.
Session Poster announcements
15:45 - 16:00 Partial and Informative Common Subsumers of Concepts Collections in Description Logics.
      Simona Colucci, Eugenio Di Sciascio and Francesco M Donini.

Subsumption Propagation between Remote Ontologies in Distributed Description Logic.
      Martin Homola.

Visualization of Description Logic Models.
      Fernando Naufel and Carlos Bazilio Martins.

A Survey of Revision Approaches in Description Logics.
      Guilin Qi and Fangkai Yang.

Realization Problem for Formal Concept Analysis.
      Nikolay Shilov.

Distributed Resolution for ALC.
      Anne Schlicht and Heiner Stuckenschmidt.
16:00 - 16:45 Break + Posters
Session DDLs and Ontology Design
16:45 - 17:10 Bridging heterogeneous representations of binary relations: first results.
      Chiara Ghidini, Luciano Serafini and Sergio Tessaris.
17:10 - 17:35 Supporting the Design of Ontologies for Data Access.
      Lina Lubyte and Sergio Tessaris.
17:35 Business meeting

Friday, 16th
09:15 - 10:25
Invited talk
XPath: (P)DL on trees. .
      Maarten Marx.
Session Complexity II
10:25 - 10:50 Deciding SHOQ^cap Knowledge Base Consistency using Alternating Automata.
      Birte Glimm, Ian Horrocks and Ulrike Sattler.
10:50 - 11:15 Classifying Fuzzy Subsumption in Fuzzy-EL+.
      Giorgos Stoilos, Giorgos Stamou and Jeff Z. Pan.
11:15 - 11:45 Break
Session Explanation and Revision
11:45 - 12:10 Prime implicate normal form for ALC concepts.
      Meghyn Bienvenu.
12:10 - 12:35 Automata-based Pinpointing for DLs..
      Rafael Penaloza.
12:35 - 13:00 A Kernel Revision Operator for Terminologies.
      Guilin Qi, Peter Haase, Zhisheng Huang and Jeff Z. Pan.